وبلاگ دانشجویی دانشگاه
دانشگاه ارومیه به عنوان یک مرکز آموزش عالی در استان آذربایجان غربی ابتدا در قالب آموزشکده در یک باغ 15 هکتاری در مسیر جاده بند به ریاست آقای مهندس شیبانی در سال 1344 تاسیس گردید. در آن زمان تعداد اعضای هیات علمی بسیار معدود بوده و در هر دوره تعداد 20 الی 30 نفر دانشجو برای آموزش در علوم کشاورزی پذیرفته و با درجه کاردانی فارغ التحصیل می شدند. دانشجویانی که مایل بودند می توانستند تا درجه کارشناسی در دانشکده کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران به تحصیلات خود ادامه دهند.

در سال 1348 موافقت نامه ای بین بنیاد خاور نزدیک و وزارت فرهنگ وقت جهت افزایش دوره دانشکده از دوسال به برنامه چهار ساله به امضا رسید و آقای دکتر جعفر راثی ریاست دانشکده را به عهده گرفتند. نمایندگان بنیاد خاور نزدیک تهیه کتب آموزشی به زبان انگلیسی و تجهیزات آزمایشگاهی برای دوره چهارساله دانشکده کشاورزی و دامپروری را به عهده گرفتند. گرایش های آموزشی شامل رشته های کشاورزی، دامپروری و اقتصاد خانه بود که باپایه گذاری پنج گروه آموزشی شامل علوم پایه،علوم گیاهی،علوم دامی، مهندسی کشاورزی و آموزش روستایی حمایت می شد. کتابخانه مرکزی دانشکده به سرعت با کتابهای منتخب تجهیز و تعداد دانشجویان جدید الورود به 150 نفر در سال رسید. در آغاز همکاری بنیاد خاورنزدیک با دانشکده کشاورزی و دامپروری، مزرعه وسیعی در نازلو واقع در حومه شهر ارومیه خریداری شد.پردیس نازلو در 11 کیلومتری مسیر جاده مرز سرو با ترکیه و با فاصله 19 کیلومتری از پردیس شهر قرار داشت. در ابتدا ساختمان های دامپروری جهت نگهداری گاو و گوسفند و ماکیان به منظور آموزش عملی دانشجویان و با سرپرستی متخصصین بنیاد خاورنزدیک احداث شد.

لازم به اشاره است که 87 سال قبل از تاسیس آموزشکده کشاورزی ارومیه  و 56 سال قبل از تاسیس دانشگاه تهران در سال 1313 یعنی در سال 1257(ش878 میلادی) در محل باغ 15 هکتاری فوق الذکر ، یک دانشکده پزشکی توسط میسیونرها مذهبی که از 43 سال قبل از آن به ارومیه وارد شده بودند احداث شده بود. سرپرستی این دانشکده که قدیمی ترین مرکز آموزش عالی به سبک جدید در ایران به شمار می ورد با آقای دکتر ژوزف کاکران (Dr.Joseph Cochran) که خود متولد ارومیه بوده و تحصیلات پزشکی را در نیویورک گذرانده بود، بوده است. دانشکده پزشکی ارومیه در طی پنج دوره پنج ساله و به مدت 27 سال فعالیت خود  جمعا 26 پزشک ایرانی را فارغ التحصیل نموده و تحویل جامعه آن روز داده است که این امر از جمله افتخارات منطقه آذربایجان غربی به شمار می رود بنا بر شواهد موجود، قبل از آن تاریخ فقط سه پزشک در ارومیه مشغول طبابت بوده اند. هم اکنون یکی از نمونه های گواهینامه دوزبانه فارغ التحصیلی پزشکی به عنوان مدرک ارزشمند در دانشگاه ارومیه موجود می باشد. در یکی از دوره های فارغ التحصیلی در سال 1277 مظفر الدین شاه خود شخصا همراه با دکتر کاکران گواهینامه های فارغ التحصیلی را امضا کرده و به فارغ التحصیلان اهدا نموده اند. همزمان با تاسیس دانشکده پزشکی ارومیه دو بیمارستان یکصد و پنجاه تختخوابی به ترتیب برای بستری شده بیماران مردو زن به نام بیمارستان وست مینستر (Weseminster Hospital) در ارومیه تاسیس شد که اولین بیمارستان های مدرن و مجهز در ایران به شمار می روند.

در حال حاضر یک ساختمان قدیمی معروف به ساختمان چوبی و یکی از پناهگاههای زیرزمینی زمان جنگ ایران و عراق از جمله ساختمان های باقی مانده از آن زمان در دانشگاه ارومیه به شمار می روند. بدین ترتیب تاسیس آموزشکده کشاورزی ارومیه در سال 1344 دقیقا شصت سال بعد از تعطیلی دانشکده پزشکی ارومیه که به علت فوت آقای دکتر کاکران پیش آمد، اتفاق افتاده است.

به دنبال تاسیس دانشکده کشاورزی و دامپروری ارومیه، دانشکده های دامپزشکی و علوم در راستای توسعه کمی و کیفی دانشگاه به ترتیب در سالهای 1356 و 1358 افتتاح شدند که منجربه تاسیس دانشگاه ارومیه گردید. پس از آن فعالیت گسترده ای برای توسعه پردیس نازلو به عمل آمد و به تدریج و به نوبت هر سه دانشکده فوق الذکر به پردیس نازلو انتقال یافتند.

لازم به توضیح است که در سال 1359 دانشکده پزشکی نیز در دانشگاه ارومیه تاسیس شده و تا سال 1364 به فعالیت خود ادامه داد و سپس در نتیجه تغییراتی که در سطح وزارت پیش آمد از دانشگاه ارومیه جدا گردید.

دانشگاه ارومیه پس از آن با افتتاح دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال 1367 و دانشکده فنی در سال 1368 توسعه بیشتری یافت و درحال حاضر با داشتن پنج دانشکده، یک آموزشکده فنی در شهر خوی، چهار مرکز تحقیقاتی، مرکز ICT، کتابخانه مرکزی، یک موزه و یک مرکز تحقیقات سازه در حال تاسیس، به فعالیت آموزشی و تحقیقاتی خود ادامه می دهد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۶ دی۱۳۸۶ساعت 0:11  توسط مرتضی   |